Pro nás badatele jsou státní oblastní archivy tím hlavním stěžejním zdrojem informací a dokumentů. V dnešní digitalizované době si už můžete užívat hledání předků v matrice v pohodlí svého obýváku. Ale rozhodně doporučuji archivy navštívit osobně. A to právě můžete udělat i při příležitosti akce: Mezinárodní den archivů. A pak už hledat online.
Zaposloucháte se do vysílání, a nebo máte raději text?
Obsah
Státní oblastní archivy nejdřív online nebo offline?
Mezinárodní den archivů
Nejdříve se podíváme na možnost navštívit archivy osobně, protože Mezinárodní den archivů je každoročně 9.6. Právě během následujících dní nás čekají fyzické návštěvy archivů, které vřele doporučuji. Taková osobní návštěva archivu má své kouzlo, potkáte podobně naladěné lidi, uděláte si výlet a kdo ví, s kolika zážitky, informacemi a možná i informacemi přímo o vašich předcích budete odjíždět domů.
Co v archivech můžete osobně zažít?
- výstavy,
- přednášky,
- prohlídky vnitřních prostor od badatelny, přes vybrané depozitáře,
- vidět různé ukázky archiválií,
- vidět historické fotografie daného okolí, vesnic
Můžete se na chvíli ocitnout v roli archiváře a “přebrat” historické dokumenty podle logického klíče, podle jména a příjmení konkrétní osoby. Pro děti zas naopak může být připravena dílnička. Mohou skládat dohromady historickou fotku jako takové zábavné puzzle, a nebo si naopak vybarvit vybraný erb a vzít si ho pak domů.
A nebo si můžete vyzkoušet psaní na psacím stroji a zapisování do listin. Můžete se dozvědět víc o restaurátoské práci. Co taková práce obnáší a jaký je konkrétní postup restaurování vybrané historické knihy.
A důležité podotknout, že archivy nezapomínají i na akce pro školy. I školy mohou své žáky a studenty seznámit s prací archivářů a s různými archiváliemi.
Archivy
Může nastat situace, že vám státní oblastní archivy už stačit nebudou a vy se poohlédnete i po těch dalších. Vězte, že i v nich se dají najít další zajímavé informace a to i přímo o vašich předcích a příbuzných.
Za zmínku stojí Národní archiv, Archiv bezpečnostních složek v ČR, Vojenské archivy, archivy univerzit, př. DOD Masarykovy univerzity v Brně, městské archivy jako jsou Ostrava, Brno, Plzeň a další. Třeba právě Ostrava letos slaví 100 let. 100 let Velké Ostravy. Opava slaví 800 let od 1. písemné zmínky.
A v rámci MDA nesmíme zapomenout i na velkou úlohu Státních okresních archivů. Tak například SOkA Příbram má na 6.6.2024 připravenou výstavku k tématu Prameny ke školní docházce příbramského okresu. A po pravdě pročítat si ve třídních výkazech, přímo své babičky, jak se učila, nebo jak děda “lumpačil” s děvčaty ve 13 letech, je uchvacující zážitek.
Offline nebo online
Do archivů prakticky můžete zavítat jak během těchto dní, tak zároveň i v průběhu roku. Některé události jsou v týdnu, některé o víkendu. Můžete si do konkrétního archivu zavolat a zkusit dopředu zjistit, jaké historické materiály jsou tam v případě vašich předků uloženy.
Hlavně toho využijete, když půjdete navštívit tamní badatelnu a dozvědět se zas o další střípek víc o vašich předcích. Navštívit badatelny můžete po předchozí domluvě, aby vám stihli archiválie připravit.
V archivech leží ještě obrovské množství historických pramenů, ze kterých lze při vašem bádání čerpat. A zatím bohužel nejsou online. Mohu to dát na příkladu. Osobně si plánuji návštěvu SOA v Praze a bádání nad soupisy poddaných pro Makotřasy a okolí. Ať už konečně mohu rozklíčovat, jestli ta moje praprapra…babička Alžběta byla vdaná, měla, či neměla mého nemanželského prapradědu Jana *1798. V různých záznamech jsou různé informace. A bohužel jeho matrika narození jednoduše není, nedochovala se. Musím si pomoci jinými prameny.
Bohužel v SOA v Praze digitalizace pramenů nedošla tak daleko jako třeba na Třeboňsku, nebo Opavsku.
Shrnuto státní oblastní archivy (většinou zkráceně SOA) jsou pro vás stěžejní, pokud se chcete věnovat hledání předků v matrice. Právě v nich se hledá online a máme jich celkem 8.
A nutné upozornění hned na začátek: nejzásadnější při hledání předků je znát název vesnice, města, odkud vaši předci pocházeli, brali se, žili a umírali. Bez místa se nehnete. Protože právě vesnice, město určuje to, ve kterém archivu budete hledat online.
Pojďme si tyto archivy představit postupně. Nejdříve představím ty, se kterými jsem historicky začínala a reálně v nich hledám své předky. Počítejte s tím, že i vám se může “poštěstit” hledat předky i v několika archivech. V mém případě je to dokonce ve 4. Ale pro zákazníky a se zákaznicemi hledám předky ve všech archivech napříč Českou republikou.
Archiv online Plzeňský kraj
Historicky šlo hledat předky právě prostřednictvím fyzické návštěvy. A tak i já jsem v roce 2009-2010 v Plzni během výšky začínala. V SOA v Plzni jsem předložila občanský průkaz a možná i rodné listy. Už jsou to ale jen střípky, co si z toho pamatuji. Prababičku Ludmilu Růženku ŽAHOROUVOU a její sourozence, rodiče a další možné příbuzné jsem hledala na přístroji na procházení matričních knih.
Tenkrát jsem si všechny poctivě zapisovala do sešitu. Matně si ještě vybavuji, že snad jsem si k nim ještě poznamenala, na jaké matriční stránce jsem je našla. Vám rozhodně doporučuji hned si zapsat signaturu matriční knihy a i danou stránku, na které se váš předek nalézá.
Od roku 2013 už jsem svoji prababičku Ludmilu Růženku a další příbuzné mohla “znovu” nacházet, ale už online! Jenže i když jsem ji nalezla a vytvořila si sofistikovanější způsob zápisů informací z matričních záznamů, ale na zásadní věc a to zkopírování odkazu na matriční záznam, jednoduše URL adresy, jsem zapomněla. A tak jsem svoji prababičku Růženku ve výsledku hledala asi tak na třikrát.
A to zásadní. Její rodiště byly Horažďovice, které právě spadají do “působnosti” Státního oblastního archivu v Plzni. Proto vždy musíte vědět vesnici, okres a pak si můžete vybrat už konkrétní archiv. Nicméně při hledání předků nejde jen o matriky. Vy totiž můžete, ba dokonce s nadsázkou napsáno, musíte využít i dalších historických pramenů.
Archiv online Jihočeský kraj
V Muzeu v Horažďovicích mi pán sdělil, že třeba sčítání lidu pro Horažďovice je naopak zdigitalizované v jihočeském archivu, SOA v Třeboni. Proto doporučuji se podívat na některé historické prameny i do sousedního archivu. Nikdy nevíte, jaké zajímavé perličky se tam dozvíte. A navíc netrávíte hodiny hledáním svého předka “ve špatném archivu”.
Další příklad mohu dát na vesnici Kalenice, která je od Horažďovic vzdálená jen 8,5 kilometrů, nicméně už právě matričně spadá do Třeboně. Někdy se vám ale může stát, že některé prameny budete mít digitalizované ve vašem “spádovém archivu”, některé ve vedlejším. A může to být dáno historicky, kam byly dané prameny jako první převezeny.
SOA v Třeboni byl snad dokonce první oblastní archiv, který začal s digitalizací archiválií a je podle mého s tímto na velmi vysoké úrovni. Obzvláště se zde můžete těšit na bohaté množství digitalizovaných historických pramenů. Ne jenom samozřejmě matriky, ale i zmíněné sčítání lidu, dále do minulosti soupisy poddaných a taky pozemkové knihy.
Digitální archiv Zámrsk
Další naší zastávkou je oblast Hradce Králové, Pardubic, části Vysočiny. S tímto archivem mám bohaté zkušenosti, neb odtud mám předky já i můj muž. Původně se v tomto archivu, aktuálně SOA v Hradci Králové, hledalo v obrovském pdf podle názvu vesnice, odkud vaši předci pocházeli. Tento způsob vyhledávání byl napříč archivy fakt raritou.
Na jednu stranu se mi líbilo, že si člověk mohl danou matriční knihu stáhnout k sobě do počítače, extrahovat a pak poměrně rychle vyhledávat už v obrázcích. Na druhou stranu to čekání na stažení a “zabrání GB” na disku počítače bylo opravdu nemalé.
Naštěstí v roce 2023 proběhl nový způsob digitalizace a my badatelé jsme se dokonce dočkali i zdigitalizovaného sčítání lidu, což vám též usnadní vaše bádání. Nová online verze se jmenuje ARON – ARchiv ONline a prakticky zde můžete vyhledávat 2 způsoby. Podobně jako v minulosti přes to obr pdf (aktuálně přes 4000 stran), a nebo přes vyhledávač na hlavní stránce.
Archiv online Středočeský kraj
Oficiální název může být pro začínající badatele trochu matoucí: SOA v Praze. Ale prakticky se jedná o archiv pokrývající území Středočeského kraje. Moji předci jsou jak na západ od Prahy, okolí Slaný a mé rodné příjmení VACKOVÁ, tak i na východ od Prahy, okolí Nymburka.
U tohoto archivu se mi při vyhledávání líbí to, že hned v seznamu matričních knih vidíte, co jaké církve spadá a hned můžete vyhledávat v té potřebné. Nechcete zažít hledání několik hodin, kdy daného předka nemůžete ne a ne najít a pak nakonec zjistíte, že hledáte příklad v matriční knize katolické církve, ale váš předek se zrovna jako na potvoru hlásil k evangelické.
A to je tak, když jste zvědaví a během psaní článku “vás to popadne” a začnete bádat. Aneb, jsem se šla přesvědčit, že v tomto archivu online naleznete hlavně matriční knihy, sčítání lidu z oblasti Slaný a Mělník, pár školních kronik, možná i pozemkových knih, ale rozhodně tento archiv v množství digitalizovaných archiválií archivu v Třeboni nesahá ani po kolena.
Ale věřte, že každý rok bude digitalizovaných archiválií přibývat. Případně přímo v Praze si můžete zajet do badatelny na Chodovci, kde vedle sebe sídlí i Národní archiv a právě Archiv hlavního města Prahy.

Archiv online Praha
Jednoduše tedy můžete zvesela bádat hned ve 3 archivech najednou. Ale má to svá pravidla. Do badatelny každého archivu se musíte předem objednat. Potřebujete nejdříve zjistit, jaké archiválie vám mohou předložit. A pak se s nimi můžete domluvit na konkrétním datu vašeho bádání.
V prváku na střední škole jsme měli projektové dny a já tenkrát v roce 2005 si vybrala právě návštěvu archivů na Chodovci. Už si vůbec nepamatuju, jak to tam vypadalo, ale poznala jsem tak kamaráda a prakticky už tenkrát v 17 letech jsem měla zájem o rodokmeny. Ale trvalo dalších 14 let, než jsem si uvědomila, že jsou mojí životní cestou.
Hledání přímo v Praze má svá velká specifika. Potřebujete vědět, v jaké části Prahy máte hledat, k jakému kostelu a v konkrétním období vaši předci spadají. A pak tu máte “naše oblíbené pdf”. Ano, i tady jsou pdf, která vás ale navedou přímo do konkrétních matričních knih.
Za mě osobně se mi tento způsob líbí ale až tak na třetí dobrou. Na začátku je pro vás stěžejní znát příslušnou část Prahy. A pak když už hledáte přímo v matričních knihách a chcete si do své Databáze předků zadat url adresu daného záznamu, tak rozhodně kopírujte tu adresu, která se skrývá pod názvem “Přímý odkaz na sken”.
Jinak byste příště mohli hledat znovu. Bohužel tady je to hledání v určité aplikaci a jakmile ji zavřete a tento “Přímý odkaz na sken” si neuložíte, tak můžete hledat zase znovu.
Jo a ještě poznámka k mobilnímu hledání. Jsem zvyklá hledat předky i na mobilu a jde mi to, ale v případě Archivu hl. města Prahy ne. Štve mě, že se mi to pěkně nezobrazuje tak jako na mobilu v jiných archivech. Rozhodně doporučuji hledat předky z území Prahy na počítači.
Archiv online Jihomoravský kraj
Teď už zavítáme na Jižní Moravu. MZA v Brně mám ráda. Tady se mi bezvadně hledá. Prakticky jsem tu hledala předky hlavně se svými zákaznicemi v rámci našeho Bádání. A i od nich mám na tento archiv a jeho způsob digitalizace pozitivní ohlas.
Mně osobně se líbí výčet matričních knih, konkrétní církve a uvedená časová období. A když se později dostanete dál do minulosti, můžete narazit na němčinu. Tady si dali práci a názvy vesnic ukazují ne jen v češtině, ale mnohdy i v němčině. To vaše hledání rozhodně urychlí. Nemusíte sáhodlouze hledat na Google, jak se ta vesnice vašich předků reálně jmenovala a nedej, aby ještě k tomu byla už dnes zaniklá.
Archiv online Moravskoslezský kraj a archiv online Olomoucký kraj
V případě těchto dvou okrajů je vaše volba po archivu jasná: Zemský archiv v Opavě (ZA).
Je-li libo vědět, jak se učil váš děda, nebo kolik hodin ve škole zameškal váš taťka? Tak právě v tomto archivu online se to dozvědět můžete. A můžete se zde těšit i na další zajímavé prameny jako třeba sčítání lidu, pozemkové knihy, urbáře, mapy, veduty, spolky, matriky domovských příslušníků. Jednoduše shrnuto, pokud tady máte své předky, tak si zajisté budete badatelsky chrochtat nad množstvím digitalizovaných pramenů.
Nutno ale zdůraznit, že Ostrava má svůj vlastní městský archiv a třeba některá sčítání lidu online najdete právě zde a nikoliv v ZA v Opavě. A když někdy nebudete přímo v tomto archivu moct najít svého předka, i když by tu jeho záznam zdigitalizovaný měl být, jukněte se do sousedního archivu MZA v Brně. Třeba právě tady svého předka konečně s obrovskou eufórií najdete. A vím, o čem píšu.
Jo a i tady na vás čeká “Přímý odkaz na sken” jako v případě archivu online Praha, nebo níže archivu online Libereckého kraje.
Archiv online Liberecký kraj a Archiv online Ústecký kraj
Lehce jsme se přesunuli přes celou republiku až do SOA v Litoměřicích, aneb právě archiv online Liberecký kraj a Ústecký kraj.
Po pravdě z tohoto kraje předky nemám a ani moc mých zákazníků/zákaznic. Nicméně způsob digitalizace archiválií je podobný, stejný se Zemským archivem v Opavě. Fungují podobně. Pokud se naučíte jeden, tak v druhém se vám bude hledat intuitivně. A osobně se mi tu líbí možnost si nechat vyjet seznam všech archiválií, i těch, které zatím nejsou online. To jde právě u obou těchto posledně zmiňovaných archivů.
Už máte představu, v kolika archivech online je vám souzeno hledat své předky? Navštívíte státní oblastní archivy offline, a nebo budete hledat předky jen online?
Ať už budete bádat jak dlouho vás to bude bavit, najdete si čas, tak ale rozhodně využijte i možnosti návštěv jednotlivých archivů a i jejich badatelen. Ještě máme hodně co prozkoumávat a po pravdě je hledání předků neúnavným, vysoce návyk. a napínavým koníčkem. Radujte se z poznávání svých předků.
Pro další inspiraci, radu, poznání svých “ztracených” příbuzných se připojte do naší Facebook skupiny Rodokmeny s vášní.
Teď tam i sdílíme akce ve vybraných archivech právě k Mezinárodnímu dni archivů.
Pingback: Rodokmen - Hledání předků s odbornou pomocí | Rodokmeny | Genealogie
Komentáře jsou uzavřeny.