Přeskočit na obsah

SOA Litoměřice a Zemský archiv Opava

Co má SOA Litoměřice a Zemský archiv Opava společného? Přečtěte si článek a hned budete vědět, co je spojuje a jaké digitální zdroje se v nich ukrývají!

Živé vysílání, či článek?

SOA Litoměřice a Zemský archiv Opava
SOA Litoměřice
Citace: Státní oblastní archiv Litoměřice & Bach systems s.r.o. – Archivní Vademecum 2024

SOA Litoměřice

Když se podíváte do badatelské aplikace SOA Litoměřice a Zemského archivu v Opavě, tak zjistíte, že jsou obě dvě prakticky totožné, jen pár drobností, které mají jinak. Oba dva archivy využívají stejnou aplikaci Vademecum, a proto jakmile se naučíte vyhledávat v jednom z nich, vyhledávání v druhém archivu už pak bude pro vás hračka.

A samozřejmě v obou dvou archivech jsou matriční knihy online. Na vás už pak je zjistit, od kdy a jak daleko do minulosti se budete v určité vesnici moci dostat. A rozhodně doporučuji se někdy podívat i do vedlejšího archivu, co třeba je tam daný zdroj náhodou v digitální podobě!

Jaké historické prameny najdete v SOA Litoměřice

Sčítání lidu v SOA v Litoměřicích

Státní oblastní archiv v Litoměřicích patří k těm archivům, ve kterých doslova musíte využít sílu sčítání lidu. A proč? Protože vás informace ve sčítání mohou posunout jak dál do minulosti během mžiku, tak se ale dozvíte i jména sourozenců vašich předků a můžete si udělat představu, kolikátý váš praděda narodil – byl první, prostřední, a nebo poslední z dětí?

Berte ale sčítání lidu ale jako vodítko, které vás někam má dál nasměrovat. Předpokládám, že hned dalším zdrojem, do kterého se hned půjdete podívat, budou právě přímo matriční knihy narození.

Evidence

Přiznám se bez mučení. V rámci evidence jsem v SOA Litoměřice ještě nehledala. Prakticky mám velmi málo zákaznic z této oblasti. Ale rozhodně, jakmile máte v názvu Evidence, tak to určitě bude něco, co vám též může pomoci vás nasměrovat do matrik třeba ke konkrétnímu datu a jménu.

Nedalo mi to a jukla jsem, co se pod tou Evidencí tady vlastně myslí. Najdete zde evidenční listy domácností, hřbitovní kartotéky, hřbitovní knihy, kartotéky pohřbených, kniha obyvatel, soupis obyvatel, obyvatelská kniha, kniha přihlášek a odhlášek pobytu, kniha cizinců a mnohé další. Ten výčet je docela velký. Ale samozřejmě bude záležet na vesnici, kterou zrovna hledáte. Pro tu vaši evidence být může, ale taky nemusí. Musíte to nejdřív vyzkoušet a pak se třeba nechat unášet na vlnách historických zdrojů.

Pozemkové knihy, urbáře a soupisy poddaných v SOA Litoměřice

A dalšími takovými zdroji, které vás mohou poslat do badatelského snění jsou pozemkové knihy, urbáře a soupisy poddaných. Můžete se díky nim opět přiblížit vašim předkům a zjistit, kdo třeba z dětí zdědil grunt a jakou částkou vyplatil ostatní sourozence.

Soupis poddaných je ve zjednodušené podobě seznam osob, které v daném roce v daném čísle popisném bydleli. A též vám někdy mohou pomoci objasnit, jak to třeba v tom roce 1800 v dané rodině vlastně bylo.

Kroniky, rukopisy, obchodní a živnostenské rejstříky

I zde můžete najít online kroniky, a to školní a obecní. Samozřejmě bude záležet, jestli zrovna vesnice vašich předků tu bude online.

Rukopisů v digitalizované podobě zde najdete jen minimum, ale za to budou některé sahat až do 15. století! Pro porovnání, matriční knihy máme až od roku cca 1650.

A pokud víte o svých předcích, že vlastnili firmu, nebo byli živnostníky na přelomu 19. a 20. století, tak se rozhodně podívejte, jestli je tu též nenajdete.

Adresáře a Digitální badatelna ve zkušebním provozu

Adresáře jsou pro různé vesnice a můžete počítat i dokonce s informacemi z první poloviny 20. století, což vám může též pomoci překlenout tzv. živou matriku, tedy matriční knihu uloženou ještě na úřadě.

V nové Digitální badatelně samotné Adresáře již nenaleznete. O nové Digitální badatelně a propojení SOA Litoměřice a Zemského archivu v Opavě a Národního archivu píšu níže. Je to čerstvá novinka z letošního října 2024, takže tyto Digitální badatelny jsou zatím ve zkušebním provozu
a původní badatelna nám zatím stále funguje.

Zemský archiv Opava
Citace: Zemský archiv v Opavě & Bach systems s.r.o. – Archivní Vademecum 2024

Zemský archiv Opava

Jaké historické prameny najdete v ZA v Opavě

Sčítání lidu na Opavsku

Osobně miluju sčítání lidu, neb v jednom historickém prameni se dozvíte informace hned o několika členech jedné rodiny. Naštěstí sčítání lidu v tomto archivu online najdete, a zvesela tak můžete hledat sourozence vašich předků a nebo jít co nejdál do minulosti. V některých rodinách totiž babička, či dědeček žil se svým dítkem a jeho dětmi. Tedy se můžete najednou ocitnout v matrikách narození roku 1830!

Ještě chci upozornit, že sčítání lidu pro Ostravu hledejte přímo v Archivu města Ostravy. Ušetříte si čas a zklamání hledáním v ZA Opava s nulovým výsledkem. Ostrava je v Ostravě!

Matriky domovských příslušníků

U evidence obyvatel ještě zůstaneme. V ZA Opava mají v digitální podobě i matriky domovských příslušníků a někdy dokonce můžete vyhledávat i podle příjmení. A to po pravdě prozatím není
v badatelském světě zvykem. To je spíš rarita.

I v tomto případě vás daný index, daná matrika domovských příslušníků navede třeba ke konkrétnímu roku narození a jménu. Ale samozřejmě berte dané údaje s rezervou a nadhledem. Při hledání předků je často rok sem, rok tam… Buď si přesně nepamatovali, a nebo špatně zapisovatel poznamenal.

Využijte pozemkové knihy

Rozhodně sáhněte i po pozemkových knihách, neb jsou cenným zdrojem informací. Kdo, kdy obhospodařoval danou chalupu, či grunt. Je zde uvedeno, kdo třeba dědil, jakou sumu musel vyplatit třeba svým sourozencům a další zajímavé údaje, které vám pomohou psát příběh vašich předků.

A tady si dovolím malou odbočku, co se mi nedávno stalo. Hledala jsem předky jedné zákaznici v matričních knihách a narazila jsem na jednu vesnici a říkám si: „To mi něco říká! Tam už jsem přeci musela hledat!“ A tak jsem se podívala k druhé mé zákaznici. A víte co? Ano, obě dvě mají předky ze stejné vesnice! Ale prozatím jiná příjmení.

A proč to vůbec zmiňuji z pozemkových knih? Právě díky nim jsem si potvrdila, že opravdu předci zákaznic žili ve stejné vesnici. A opravdu se jedná o úplně stejnou vesnici, ve stejném okrese. Tady díky pozemkovým knihám nemůže být sporu, že bychom byli někde jinde. Až tak fascinující může být hledání předků! Takže rozhodně i vám, pokud to jen trochu digitalizace dovoluje, využijte ve svém bádání sílu pozemkových knih!

Třídní výkazy

A čím je doslova Zemský archiv Opava specifický? Vy zde můžete najít, jak se váš předek ve škole učil! Dokonce jsem viděla i záznamy, ve kterém bylo, že ve 13 letech chodil už za děvčaty, nebo že dítko neprospělo, a tak muselo opakovat ročník. Těch důvodů, proč tomu tak bylo, mohlo být více. Někdo mohl hodně zameškat z důvodu nemoci, nebo někdo na tu školu „kašlal“.

A tady si opět dovolím vám říct příběh. Zákaznice potřebovala zjistit, co se stalo s jejím předkem v určitém období, případně kdy a kdo se stal jeho poručníkem. A právě díky třídnímu výkazu jsem zjistila prozatím alespoň jméno jeho poručníka. Vždy musel být mužský poručník, a tak mu byl přidělen, nebo to byl někdo z rodiny, nebo to byl někdo z vychovatelů. Kdo ví? To ještě musíme zjistit. Třeba nám to objasní až poručnický spis, za kterým ale musíme do okresního archivu – alespoň je požádat, jestli tam vůbec tento spis mají.

Ale vidíte, jak když se nemůžete hnout z místa, jak vám třeba právě třídní výkaz pomůže a jak dál můžete využívat další historické zdroje a rozplétat tu detektivku minulosti? A o tom přesně hledání předků je!

Zemský archiv v Opavě: Digitální badatelna – zkušební provoz

Ke konci října 2024 spojily oficiálně síly právě archivy SOA Litoměřice, Zemský archiv Opava a dokonce i Národní archiv. Reagovaly tak na centrální vytvoření základních pravidel pro zpracování archiválií vydané Ministerstvem vnitra.

Měla jsem šanci si hned po nasazení aplikaci vyzkoušet, ale jsem trochu skeptická. Na jedné straně je základní nastavení a vyhledávání podobné tomu původnímu, ale třeba mě osobně chybí na první pohled vidět, jaké roky jsou v dané knize/historickém zdroji uvedené. Byť si to stále člověk může hned na začátku vyhledávání omezit.

Naštěstí původní Digitální archiv zůstává i nadále v provozu a doufám, že aspoň nějakou chvíli ho běžet ještě nechají, abychom si stihli „nový způsob“ vyhledávání zase osahat a naučit se v něm hledat a hlavně zjistit ty nejlepší vychytávky, které aktuálně nabízí.

Třeba by se vám mohlo hodit napsat jen příjmení a jméno vašeho předka a aplikace by sama nalezla všechny historické zdroje, ve kterých je daný člověk uvedený. Samozřejmě byste ale museli přemýšlet, jestli se třeba nejedná jen o shodu jmen a aplikace vám opravdu ukázala vašeho předka.
Tohle už částečně funguje u sčítání lidu, kde jsou obce indexované.

Zase je ale super vidět, jestli je daný historický zdroj online, nebo v jakém třeba okresním archivu je uložen. Ten pak přímo můžete oslovit. Nebo, co by teď mělo být jinak: že už zveřejnují některé záznamy z rozpracovaných archivních pomůcek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *