Příbuzenské vztahy tabulka nám pomůže rozklíčovat rodinné vztahy kdo je kdo. Tak třeba kdo je pro mě dítě mé sestřenice. Zaměříme se i na to, co je dispens a jak se na rodinné vztahy „dívá“ genealogická platforma Myheritage.
Můžete se zaposlouchat do vysílání, a nebo číst dále
Obsah
Příbuzenské vztahy tabulka
Rodinné vztahy kdo je kdo
Příbuzenské vztahy v rodině v článku pro přehlednost rozděluji na blízkou rodinu a rodinu vzniklou sňatkem.
Do blízké rodiny zahrnuji
vás,
vaše rodiče: matka, otec,
sourozenci: bráchové a sestry,
a pak rodiče rodičů, tedy prarodiče, jinak řečeno babičky a dědové,
vaše strejdy, tety, jejich děti, tedy vaše sestřenice a bratrance
a ještě přidám: rodiče vašich prarodičů, čili jsou vašimi praprarodiči. Ty právě často už v matrikách online máte šanci vyhledat.
Vy samozřejmě můžete mít ještě své vlastní děti, syny, dcery. Pokud i oni budou mít své děti, tak to pro vás budou vnučky a vnuci a vy pro ně babička a děda. Pokud se bavíme už v linii prababička
a praděda tak vy jste pro ně pravnučka a pravnuk. Pro babičku a dědu vnuk, či vnučka. Toto je opravdu ten základ rodinných vztahů a za chvíli začne hučet hlava, kdo je ke komu co. Jen se začtěte o kousek dál dolu. 😅
Níže zmiňované rodinne vztahy vznikly sňatkem
švagr, svokr | bratr manžela, či manželky /manžel sestry |
švagrová, zelva | sestra manžela, či manželky /manželka bratra |
zeť | manžel dcery |
snacha | manželka syna |
tchán | otec manžela, či manželky |
tchýně | matka manžela, či manželky |
Dál se můžete setkat třeba s termíny
vlastnice / vlastník | dítě mé sestřenice / bratrance |
svat / svatka | otec zetě / matka zetě |
Jak pracovat s následující tabulkou příbuzenských vztahů?
1. nejdřív vezmete osobu v řádku nahoře = KDO a zároveň vezmete osobu v příslušném sloupečku = KOHO. Zeptáte se, „je vůči ke mně“ a odpověď naleznete v políčku, kde se řádek a sloupec protne.
Příkladem může být zvýrazněný „děda mé tety je můj praděda“. V dané kolonce je ještě „spřízněni sňatkem“ a to proto, že váš rodič může mít bratra, jeho manželka je vaše teta. Nicméně její děda s vámi příbuzensky prakticky není nijak spjat.
Při sestavování tabulky jsem ve vzdálenějších vztazích vycházela z Myheritage Diagramu možných vztahů, viz příklady níže.

Tip: pro případné zvětšení tabulky je možné kliknout na ctrl vlevo na klávesnici a hrát si s kolečkem u myši.
Dotazy položené před živým vysíláním
Martin: „u strýce a neteře, tak co jsou její děti ke strýcovi a její děti k strýcovým dětem?“ a druhý dotaz „A potom jsme nějak příbuzní z Mirkou ze Starovic, když je tam společný předek z rodu SAMSON (Matěj N 1679, přímý předek 8 generací). Popřípadě v mém druhém případě u rodu GRYGAR?“
Ukážu to rovnou na praktickém příkladu ze života badatelky. Díky svému hledání předků a pátrání i po příbuzných jsem získala kontakt na svého prastrýce, tedy bratra mého dědy Zdeňka. Pro moji mamku je tedy strejda. Jeho dcera je mamky sestřenice. A údajně by měla býti pro mě sestřenka, v určité hantýrce je moje sestřenice jednoho z rodičů. Osobně jí ale říkám „teto“. Beru to prakticky generačně, tedy v rámci generace mé mamky.
Prastrejdu beru jako dědu, neb jsem toho svého díky jeho brzkému úmrtí nikdy nepoznala. Pro něj jsem praneteř. Jeho děti jsou tedy pro mě sestřenice a bratranec jednoho z rodičů. Když půjdeme ještě dál k jejich dětem, tak to by pro mě měli být bratranec a sestřenice z 2. kolene. Reálně to ukazuje níže Diagram možných vztahů z Myheritage.
„S paní Mirkou a v GRYGAROVĚ rodě máte přímou příbuznost. Za mě osobně, když máte takto do minulosti vypracované rodokmeny je bezvadné zjistit více i díky genetické genealogii. Autozomální test je spíše na propojení příbuzných a spíš tak do 5.-6. generace od testovaných, takže to v tomto případě 8. generace už může být s otazníkem. Nicméně i tak vám to může odhalit další příbuzné. A nebo pak zkusit jiný typ DNA testu na potvrzení.“
Ilona: „můžeme se 10.9. pobavit i o dispensu?“ Tady je…
Dispens
V matrikách se používá slovo dispens. Co to ale znamená? Jedná se o udělení výjimky, tzv. zproštění. V naší badatelské hantýrce laicky řečeno se jedná o udělení výjimky dvěma osobám, které byli příbuzné.
Setkáte se s ním především v matričních knihách oddavek, především katolické církve. S tímto typem oddavek v minulosti musela souhlasit církev, proto je to v tom významu udělení určité výjimky. Udělovat ho neomezeně mohl papež a v určitých případech arcibiskup a biskup. 2. stupeň mohl udělit jen papež.
Máme několik stupnů dispensu. Jednoduše se ještě jednalo o to upozornit, určit, v jakém vzájemném vztahu byli snoubenci, obzvláště pokud byli už v minulosti spřízněni jinými oddavkami, a nebo dokonce měli společné předky. Daný stupeň dispensu udával, jak „daleko, či blízko“ jsou příbuzní. Samozřejmě 5 generací zpátky to nevěděl ani zapisovatel, ani snoubenci.
Věděla jsem, že tety babička Františka ŽAHOUROVÁ a moje prababička Ludmila Růženka ŽAHOUROVÁ z Horažďovic byly sestry. Nicméně svým hledáním jsem zjistila, že společného předka máme/e i s tety mužem. Údajně se měl narodit kolem roku 1724, takže v tomto případě
v záznamech ani o žádném dispensu nejspíš není psáno.
Stupně dispensu, prakticky příbuznosti
Nutno podotknout, že za udělení výjimky se platilo dle konkrétního stupně příbuznosti.
Dispens byl udělován i v případě, když jeden ze snoubenců nebyl katolického vyznání.
Dále příbuznost mohla být nepokrevní. Někdy se stávalo, že manžel zemřel, a aby pozůstalá žena se mohla starat o rodinu, domácnost a hospodářství, potřebovala mnohdy i mužskou ruku. V některých případech byl tedy nejvhodnějším adeptem na nového manžela právě bratr zesnulého, čili její švagr. Nicméně byste se v tomto případě mohli setkat s označením I. stupně. Nejde však o pokrevní linii. Ale i tak museli snoubenci žádat až u samotného papeže.
Pak je nasnadě pokrevní příbuznost. Nutno ale podotknout, že vyznat se v tom, kolikátý stupeň to ve skutečnosti je, může být reálně pěkně náročné.
Záleží, z jakého práva vycházíte. Z kanonického, a nebo katolického? Prakticky ale raději udělejte to, co doporučuji níže. To vám reálně vše samo o sobě vysvětlí časem během hledání. Tady jen malý náznak toho, jak to reálně mohlo být doopravdy.
S 1. stupněm se prakticky nesetkáte, neboť je to vztah rodič dítě a sourozenec k sourozenci.
Někdy však právě vztah sourozenec k sourozenci je brán jako 2. stupeň příbuznosti.
2. stupeň může nastat, kdyby se vzali například strýc a neteř, teta a synovec, děda a vnučka. Jenže to je z pokrevnosti spíše vyloučeno. A právě tady nastává další posun. Pokud sourozenci by tedy byli bráni jako 2. stupeň příbuznosti, pak strýc a neteř jsou ve stupni 3.
3. stupeň může být bratranec se sestřenicí a může též sahat až k praprarodičům, čili znát nejlépe celkem 4 generace. No a tady je to v některých zdrojích taky opět matoucí. Někde je uvedeno, že se může jednat o třetí stupeň, ale spíše to berte, že se bude možná jednat dokonce o 4. stupeň.
Někde může být uvedena kombinace, př. dispens 2. a 3. stupně. Může též být zapsáno jako „dispens II. a III. řádu“. To se může stát, když například praděda ženicha je zároveň děda nevěsty. Tady v tomto případě ty 4 generace znát potřebujeme.
Zákaznice předci ve 4. a 5. generaci jsou bratři, nicméně jsem nikde u oddavek žádnou zmínku o příbuznosti nenašla. V jejím případě mi pomohl bratrský vztah a uvedení stejní rodiče. I když paradoxně je každý bratr v jiné generaci. A taky mi pomohlo na toto poukázat, že hledáme ve více rodech.
U příbuznosti je úžasná varianta, rarita pro nás badatele, když zapisovatel sám nakreslil přímo do matriky příbuznost daných dvou lidí. To se pak hledá jedna báseň. Obzvláště, pokud se v matrikách ještě nacházíme v období, kdy jsou uvedena příjmení žen a muži mají uvedeného otce, potažmo dokonce i prarodiče.
Myheritage DNA a příbuzenské vztahy pojmenování
Možné příbuzenské vztahy ukazuje „krásně teoreticky“ Myheritage při DNA shodách. Ukáži to radši na příkladu. Nutno ale podotknout, že se mi ještě do genetické genealogie nepodařilo plně proniknout.
Jeden pán má se mnou údajně shodu 1 %.V genetické hantýrce to údajně odpovídá 73,1 cM a nejdelší segment dokonce měří 33,6 cM. S mojí mamkou ale má 2,3 % a 163 cM, dokonce mají 3 triangulované segmenty. Jestli jsem to dobře pochopila, tak tyto segmenty víc potvrzují to, že jsou příbuzní. Blíž jsem zatím nepátrala, co to znamená.
Moje mamka je údajně k pánovi (asi s největší pravděpodobností) sestřenice z 2. kolene jednoho z rodičů. Takže možná se vám jako mně zavařuje hlava, od koho to počítat a kde by tedy mohl být ten společný předek.
Vzala jsem si na pomoc i můj údajný vztah k pánovi. Údajně by měl být mým bratrancem z 3. kolene. A k mamce je údajně synem bratrance/sestřenice z 2. kolene.
Na štěstí Myheritage ukazuje i možné příbuzenské vztahy a % pravděpodobnost. Vztah bratranec z 3. kolene má pravděpodobnost dle Myheritage 43,3 % a odpovídá to, že bychom měli mít nejbližšího společného předka mezi prapraprarodiči. Což reálně laicky řečeno je někdo
z praprababiček a prapradědů.
Chacha. Když se podívám do své Databáze předků, tak zjistím, že z mamky strany v této generaci se to může týkat naštěstí jen 8 osob narozených mezi lety 1859-1878. Nicméně jejich narození jsou digitalizovaná ve 4 různých archivech online. Uf… Fuška, že jo? Když si představím všechny ty jejich sourozence! A ještě obzvláště, když pán má ofiko jen 6 osob v rodokmenu.
Nicméně já se schválně zaměřuji i na hledání sourozenců předků. Právě v tomto případě mi to může pomoci. A navíc, co obrovsky u Myheritage kvituji, tak je možná ukázka Diagramu možných vztahů.
Nejlépe se to ukáže rovnou na obrázcích, které jsou screenshoty z mého profilu na Myheritage.


Moje doporučení na rozklíčování příbuzenských vztahů
V prvé řadě si to nakreslete. Ano, vezměte si tužku, gumu a velký papír a kreslete. Vy, vaši rodiče, prarodiče, praprarodiče, vaši sourozenci, sourozenci rodičů, sourozenci praprarodičů, atd. jejich děti…
Udělejte si tam okolo osob dostatek prostoru, ať klidně můžete jednotlivé osoby pospojovat a to i klidně barevnými pastelkami, či fixami. A nebo si vždy sepište osoby nejdřív na menší papír a pak na dalších papírech rozšiřujte kresbu o další sourozence předků.
Přiznám se, že mě to popisování vztahu s pánem z Myheritage tak nadchnulo, že jsem si ty moje předky při psaní článku hned šla zapsat na A3. A hned jsem zjišťovala, kolik jaká praprababička a prapraděda měli sourozenců.
Zjistila jsem, že sourozence u prapradědů prakticky snad mám všechny. Za to u praprababiček budu muset zabrat a doplnit. Obrovská zvědavost a touha je všechny vyhledat a pak začít hledat i jejich potomky… jen otázka zní kdy. 😅😁
Pozvánka do minikurzu zdarma
3 kroky, jak najít své předky
Ve 4denním minikurzu zdarma vás krok za krokem provedu tím, jak:
📂 Správně začít s rodokmenem.
📜 Pracovat s digitalizovanými i nedigitalizovanými matrikami.
⚠️ Vyhnout se začátečnickým chybám.
🎓 Minikurz stavím na ověřených metodách a faktech. Každý krok je podložen mojí letitou zkušeností.
Minikurz zahrnuje:
📚 1 videolekci každý den pondělí až středa.
❓ Večerní živé Q&A pro všechny vaše otázky.
📡 Speciální vysílání o nejčastějších chybách.
Přihlaste se do 5. ledna 2025 a mějte přístup k lekcím až do 14. ledna. Začínat budeme 6. ledna!
Dobrý den, můj děda z otcovy strany zemřel, když bylo otci asi 6 let. Prý zemřel za války. Ani otec ani jeho sestry nevěděli, kdy. Jak a kde bych to mohla zjistit? Děkuji za odpověď.
Krásný den, Věrko,
tento dotaz nesouvisí plně s příbuzenstvím.
Odpovídat mohu jen velmi obecně. Nevím roky. Jedná se o 1.sv.v., nebo 2.sv.v.? Možná už můžete využít Ministerstvo vnitra a zažádat si o danou informaci z Evidence obyvatel. A otázka taky je, jestli padl někde v cizině, nebo zemřel na českém území.
Prosím potřebuji poradit mám dotaz co je manžel moji vnučky ke mě
Krásný den, Moniko,
brala bych ho jako prazetě. 😉
Hezký den.Dala jsem udělat testy DNA mojí mamce a největší shoda 1,4% a 101?9cM.Poradíte mi s hledáním?Děkuji Kolářová
Krásný den, Hani,
je potřeba najít všechny sourozence, nejspíše babičky, jejích rodičů a možná i prarodičů. Otázka ale 100 leté ochranné lhůty pro narození. Možná si budete muset pomoci sčítáním lidu z roku 1921 a starší. Dostanete se jen k matričním záznamům svých předků, nikoliv sourozenců narozených po roce 1924. Potřebovala bych vědět víc informací. Klidně se doptejte podrobněji v naší FB skupině https://www.facebook.com/groups/rodokmenysvasni.
Komentáře jsou uzavřeny.