Moje prababička Ludmila Růženka ŽAHOUROVÁ pocházela z Horažďovic, které digitalizací matrik spadají právě pod Portafontium, Státní oblastní archiv v Plzni. Moje zkušenosti tak vychází z hledání předků přímo v tomto archivu online. A prakticky to byl můj první archiv, ve kterém jsem své předky hledala nejdřív fyzicky, tak i o pár let později online.
Zaposloucháte se do vysílání, a nebo máte raději text?
Obsah
Portafontium
a Státní oblastní archiv v Plzni
Porta fontium je česko-německý projekt, doslovně Bavorsko-česká síť digitálních historických pramenů. Nicméně osobně můžete navštívit SOA v Plzni, která právě patří mezi státní oblastní archivy.
Moje zkušenosti se SOA v Plzni
Hledat své předky jsem historicky začínala ještě v době, kdy archivy matriky ještě digitalizované neměly. V minulosti badatelé museli navštívit archiv osobně. Potřebovali k tomu občanský průkaz a případně i bílé rukavičky, kterými obraceli jednotlivé stránky matričních knih klidně i 140 let starých. Co vám budu povídat. Je to rozhodně zážitek. Nicméně mě v Plzni cca v roce 2009 čekalo hledání mé prababičky Ludmily Růženky a dalších příbuzných přímo na specializovaném přístroji.
Nalezené informace jsem si zapisovala do svého sešitu, který mám dodnes. Je to taková moje památka na mé prvopočátky hledání předků. Níže je ukázka přímo ze sešitu s údaji přímo o mé prababičce Růžence.
Vy se můžete u svých předků též setkat s tím, že dostali dvě jména. První uvedené jméno by mělo být to, které by měli používat. Nicméně moje prababička hlavně používala svoje druhé jméno – Růža, Růženka. Ale to jsem se samozřejmě z návštěv archivu nedozvěděla. To vím od babičky Zdeničky. Nicméně jsem se tam ale dozvěděla, že prababičky starší sestra měla stejná jména. Bohužel umřela ve 2 letech a jak to tak v rodinách v minulosti bývalo, další děti dostali stejné jméno, které měl starší zemřelý sourozenec.
V dnešní době se do archivu musíme dopředu ohlásit a domluvit se, které konkrétní matriční knihy, či další historické prameny budete chtít předložit k bádání.

Moje zkušenosti s Portafontium
Bádala jsem si nárazově dle mé zvědavosti dozvědět se o předcích zase o něco víc a dle mé časové náročnosti během výšky. Až v roce 2013 jsem s radostí zjistila, že matriční knihy z Horažďovic jsou již digitalizované, a já se tak mohu pustit do opětovného hledání. Přece jenom by bylo super mít i ten matriční záznam a ne jen pár poznámek v sešitu.
V Portafontium se dají matriky hledat 2 způsoby. Buď půjdete nejdřív podle vesnice a církve, nebo si budete hledat v seznamu, kde si můžete vybrat jak časové období, tak zároveň i konkrétní typ matriční knihy, případně indexu. Osobně mám raději hledat rovnou matriky, protože většina mých předků jsou katolíci a pak už hledám konkrétní vesnici, či město. V seznamu vidím, do jakého roku se teoreticky mohu dostat, pokud daní předci opravdu pocházeli celou dobu z dané vesnice. Jo a prakticky hned na první pohled vidím i signaturu, aneb název matriční knihy. Ten si určitě poznamenávejte. Hodí se vám to při dalším hledání, nebo minimálně, abyste nehledali zase znovu.
Rozhodně musím vyzdvihnout, že matriční knihy nejsou jediné prameny zdigitalizované
v Portafontium. Nicméně jsem před x lety musela ujít ještě kus cesty, než jsem objevila další možnosti získání informací z nich.
Paradoxně až díky návštěvě muzea v Horažďovicích a debatě s místním pracovníkem jsem se dozvěděla, že sčítání lidu pro Horažďovice je digitalizované reálně v archivu v Jižních Čechách, čili v SOA v Třeboni. Z čehož pro vás plyne doporučení, když některé prameny nemůžete najít na první dobrou v Portafontium, tak se podívejte do sousedního archivu, ať už SOA v Třeboni, nebo SOA v Praze, případně i SOA v Litoměřicích.
Co v Portafontium kromě matričních knih můžete nalézt?
- sčítání lidu
- knihy svatebních smluv
- evidence obyvatel – přihlášky k pobytu
- kroniky
- úřední knihy jako pozemkové knihy, urbáře, radní protokoly, městské knihy, soupisy poddaných, vodní knihy
- knihy dlužních úpisů
- knihy kvitancí
- knihy pozůstalostních řízení
- knihy záznamní a rozsudků
- cechy
Vidíte sami, z kolika zajímavých pramenů online můžete čerpat při svém hledání předků. Možná to bude hned na několik večerů a určitě se budete muset ponořit do minulé písma, novogotického švabachu, aneb v psané formě kurentu a leckde i se špetkou němčiny. Ale představte si to, jaké příběhy dokonce o svých předcích můžete z těchto pramenů psát.
Mně se podařilo přečíst zprávu o tom, že jistý Václav VANĚČEK z Horažďovic, potažmo Zářečí zachránil z vody 14 letého chlapce a dostal za to pár peněz jako odměnu. Po pravdě jsem si to tenkrát vůbec do své Databáze předků nezaznamenala. Nezkopírovala jsem si odkaz a teď si mohu jen matně vybavovat a hledat znovu, kde to asi tak mohlo být. Ale vybavuji si, že bych pro více informací musela zavítat osobně do archivu v Plzni.
Ono to je o to horší, že se mohlo dokonce jednat o mého přímého předka. Prakticky historicky je rod VANĚČEK právě z Horažďovic, respektive ze Zářečí. Až rokem 1794 se tam přiženil můj pra…děda ŽAHOUR a díky tomu jsem pak s prababičkou Ludmilou Růženkou *1898 začínala.
Jestli chcete už od začátku mít aspoň trochu systém ve svých předcích, jejich sourozencích, mít přehledně na jednom místě data i odkazy na historické prameny, pošlu vám svoji Databázi předků, která už za ty roky, co hledám své předky a předky zákaznicím a zákazníkům, prošla velkými vylepšeními.

Co se mi u Portafontium ne/líbí?
❌ Pro začínajícího badatele možná trochu matoucí, že se dají hledat matriky a další prameny 2 způsoby.
❌ Dejte si pozor a hledejte třeba i v dalších archivech. Některé prameny nemusí být nutně digi v SOA v Plzni, ale i v SOA v Třeboni. I když místně spadají třeba do Plzeňského kraje. Je to dáno, kam politicky a soudně spadaly v konkrétním období.
✅ 1. způsob hledání předků je intuitivní. Př. Chci matriky. Samo mě to pak navádí, abych si vybrala, jakou církev a pak místo. Tenhle způsob mám po pravdě raději. A opět zdůrazňuji, při hledání předků potřebujete znát název vesnice/města a nejlépe i okres, ve kterém se nachází. Ať pak nehledáte v jiném archivu online.
✅ I zde můžete najít množství digitalizovaných pramenů, a nemusíte se tak spoléhat jen a jen na matriky.
✅ U Portafontium se mi při výčtu matričních knih líbí nahoře uvedený výčet matričních knih, které leží ještě na úřadě a přímo je zde uvedeno, jaký konkrétní úřad můžete oslovit. Patří tzv. do živých matrik.
Pojďme společně archivy vylepšit uživatelsky
Koketuji s myšlenkou dát dohromady všechny bezvadné věci konkrétních archivů a poslat jim to, co se z toho dá nějak ještě zakomponovat v rámci jejich stávajícího způsobu digitalizace. U každého archivu najdeme, co je fakt super a co vám badatelům usnadňuje hledání předků. Je ale pravda, že digitalizace je náročná záležitost. Bere čas, peníze a lidské zdroje. Třeba se ale v archivech od nás badatelů inspirují, dají na naše uživatelské zkušenosti obzvláště, když to prakticky dělají pro nás.
Vstupte do naší hlavní FB skupiny a podívejte se, co kvitují další členové u Portafontium a co se jim naopak u daného typu digitalizace nelíbí. Co by mohlo být uděláno lépe. Jaký názor máte vy?