Přeskočit na obsah

Matriky – rozdělení a náhled do matriky online

Matriky můžeme rozdělit na 3 druhy a mohou se nacházet na několika místech. V článku se podívejte na náhled do matriky online a poodhalte, jaká „tajemství“ se můžete o svých předcích dozvědět.

Můžete se zaposlouchat do vysílání, a nebo číst dále

Matriky – rozdělení a náhled do matriky online

Matriky – rozdělení a náhled do matriky online

Matriky – jaké typy máme?

Zásadně máme 3 typy matrik, respektive matričních knih. A pro každou z nich máme též vlastní zkratku.

N znamená matriční kniha narození. A veřejnost, tedy nepřímí potomci mají k záznamům v ní zapsaných přístup až po 100 letech. Dále na badatele čekají matriky oddavek pod zkratkou O. Oddavky vřele doporučuji, neboť se v jednom zdroji dozvíte informace hned o 6 osobách. Snoubenci a jejich 4 rodiče. A třešničkou na dortu je, když zapisovatel napsal i data a místa narození snoubenců. To se pak bádá o sto šest!

Matriky úmrtí jsou označeny písmenem Z, jako zemřelí.

A nutno ještě dodat, že v minulosti byli velmi chytří a vymysleli tzv. indexy. Index je prakticky jmenný seznam osob, a vy se tak díky němu můžete orientovat v matriční knize rychleji a přesněji. Usnadní vám hledání tím, že nemusíte procházet matriční stránku po stránce. I když procházení matriční knihy stránku po stránce má své opodstatnění taky. Obzvláště, když chcete rozlišit a rozluštit rodinné vztahy v dané vesnici.

Matriční kniha na úřadě

Proč je matriční kniha narození ještě na úřadě? Ještě neuplynulo výše zmiňovaných 100 let od posledního záznamu. Navíc nějakou dobu ještě trvá přesun dané knihy do archivu a pak nějakou dobu zabere ještě samotná digitalizace. Tedy se matriční knihy narození můžete dočkat online tak cca 100+2-5 let od posledního záznamu.

U oddavek je naštěstí tato ochranná lhůta „jen“ 75 let a u úmrtí dokonce 30 let, tedy na přelomu roku 2024 a začátku roku 2025 bude na matričních úřadech a archivech poněkud rušno. Budou pro vás badatele začínat ty pravé badatelské žně? Troufám si říct, že ano. Jen si asi budete muset nějaký ten rok ještě počkat, než samotné archivy takové obrovské množství matričních knih oddání a leckde i úmrtí zdigitalizují. Ale držte si pěsti, aby první přírůstky se začaly v archivech online objevovat už během roku 2025!

Online matrika

Začnu trochu z nadhledu. Máme celkem 8 oblastních archivů, ve kterých se právě online matrika skrývá. O Státních oblastních archivech jsem mluvila a psala dříve.

Jednotlivé archivy začaly digitalizaci matrik v jiném období. Záleželo to především na jejich zdrojích, ať už finančních, tak ale i lidských. Přeci jenom někdo matriční knihy a další historické prameny musí naskenovat a věřte, že za tím stojí hodně práce a času.

Praktickou ukázku náhledu do matriky online vám ukazuji přímo na mém prvním rodě, se kterým jsem své putování za předky začala.

Náhled do matriky online

Svůj první rod ŽAHOUR jsem začala hledat někdy v letech 2009/2010, ještě na výšce v Plzni. Hledala jsem svoji prababičku Ludmilu Růženu narozenou údajně v roce 1900 v Horažďovicích. (reálně *1898) Pro prababičky záznam jsem musela fyzicky do archivu. Tenkrát jsem měla sešit, do kterého jsem si informace o prababičce a dalších příbuzných zaznamenávala.

Ten sešit mám prakticky do dnes a je pro mě takovou milou vzpomínkou na zážitky přímo v archivu samotném. Osoby s kolečkem jsou sourozenci prababičky. A osoby s čárkami jsou jejich bratranci a sestřenice. Takhle jednoduše jsem se pokusila si v rodinných vazbách udělat pořádek.

Portafontium
Hledání předků v SOA v Plzni, pěkně osobně do archivu.
náhled do matriky online
Jedná se o náhled do matriky online, konkrétně narození mé prababičky Ludmily Růženky ŽAHOUROVÉ z Horažďovic.

Citace: Státní oblastní archiv v Plzni, Sbírka matrik západních Čech, č. fondu 10014, původní nadpis Tom XV., Horažďovice 32, matrika N 1891-1907, fol 228, dg 231

V prababičky rodě jsem se v provopočátcích dostala matričně do roku 1831 a skončila jsem, neb jsem narazila na kurent. Švabach, novogotické písmo, je v kurzívní podobě právě kurent. Čas běžel a já měla jiné priority. Ale zvědavost a touha v roce 2013 převládla a já se opět začala pídit o trochu dál.

Matriční záznam narození mé prababičky už byl online! Hurá. A tak jsem zase hledala znovu, neb jsem si né úplně poznamenala signaturu dané matriční knihy a číslo stránky, kde je prababička uvedena. Jen její pořadové číslo 67.

Výše je náhled do matriky online narození mé prababičky Růženky. Říkala si druhým jménem. Díky hledání předků v tomto rodě jsem zjistila, že prababička byla původně celkem z 15 dětí ve dvou manželství prapradědy Josefa *1859. 10 dětí se dožilo dospělosti a „jen“ 6 má dál své potomky. Prakticky je to jediná větev, ve které své příbuzné znám do současnosti.

A ještě taková zajímavost. Jedna z prababičky starších sester se jmenovala „Ludmila Růžena“. Cože? Možná se ptáte. Jak je to možné, že obě mají stejné jméno? Starší sestřička zemřela před prababičky narozením asi cca ve 2 letech. A v minulosti bylo obvyklé, že rodiče dávali jméno zemřelého sourozence nově narozenému dítěti. Malá starší Liduška je též v mém sešitu výše.

Příběhy předků přímo při nahlížení do matriky online

Když si rozkliknete danou citaci, tak se dostanete přímo na matriční záznam narození mé prababičky Růženky. A jaký ucelenější příběh o svém předkovi můžete psát, když nahlídnete do matriky online?

Dozvíte se, kdy a kde se vaše prababička narodila. Přesné datum a i číslo domu ve vesnici. Dále pak ne jen její rodiče, ale dokonce i její prarodiče, tedy najednou máte navíc jména 2 babiček a 2 dědečků a k tomu i povolání všech mužů.

Na první pohled vás možná zaujme dopsaná poznámka o oddavkách, neboť je to psané jinou rukou a v jinou dobu, v době po oddavkách. Možná, že jste vůbec nevěděli, že vaše prababička byla dvakrát vdaná. Je to pro vás překvapení. A zároveň vám jdou na mysl otázky: V tomhle roce se jednalo o úmrtí jejího prvního manžela, a nebo dokonce už i o rozvod?

Rozuzlení na vás čeká v dalším matričním záznamu. Tentokrát přímo prvních oddavek. Tam je totiž uvedeno, že se v roce 1937, po 16 letech manželství rozvedli. A kam se prakticky váš praděda, či první muž vaší prababičky poděl? To je zase na další pátrání. A takhle to jede dál, jakmile aspoň trochu ochutnáte tu „vůni“ online matriky.

Dále si všímejte i příjmení porodních babiček. Nikdy nevíte, jestli zrovna vaše prapra…babička jednou z porodních babiček zrovna nebyla. Už se mi toto totiž stalo. Jen si teda ještě vzpomenout, jak se jmenovala… příjmení jsem zapomněla. A ve své Databázi předků toto povolání u některé z prababiček nikde nevidím. Tak možná její sestra. Ale o porodních babičkách zas někdy jindy.

Dalším zajímavým zdrojem informací jsou kmotři. Mají stejné příjmení jako některý z rodičů, či prarodičů? Byl to „jen“ kamarád rodičů, a nebo dokonce jejich brácha, nebo ségra. Jednoduše i tohoto si při nahlížení do matriky online všímejte. Ono vás to hned pak nasměruje na další hledání a vy pak ani nemůžete jít spát, protože se samozřejmě chcete dozvědět, jaké rodinné vztahy tam třeba byly.

Ano, spát. Nejlépe se totiž hledají předci právě za dlouhých podzimních a zimních večerů, kdy po vás nikdo nic nechce, a vy tak můžete být ponořeni do víru matričních knih.

Pozvánka – Jak můžete dál pokračovat v tvorbě rodokmenu?

3 komentáře na “Matriky – rozdělení a náhled do matriky online”

  1. Pingback: MZA - Hledání předků s odbornou pomocí | Rodokmeny | Genealogie

Komentáře jsou uzavřeny.