Co se vám vybaví jako první, když se řekne: „české vánoční tradice“? A jak některé člověk bere už jako samozřejmost, ale ony tu stále s námi jsou. A předávali nám předci rodinné vánoční tradice?
Živé vysílání, či článek?
Obsah
České vánoční tradice
České vánoční tradice za dob našich babiček
Rozhodně v dávné minulosti, a teď se bavím před rokem 1921, tak se lidé hlásili k církvi a rozhodně o Vánocích do kostela na různé mše chodili. Bohužel se v matričním knihách setkáte i s tím, že právě kolem roku 1921 plno lidí vystupovalo z katolické církve a buď byli bez vyznání, a nebo se přihlásili k českobratrské, nebo československé církvi.
Moje babička Zdenička mi prakticky moc o tradicích, které dodržovala se svojí maminkou Růženkou, neříkala. Mluvila o minulosti velmi málo. Ale když jsem tak o všech činnostech, které jsme společně s mojí mamkou a babičkou dělávaly, tak si myslím, že hodně to vycházelo i z toho, na co moje babička byla se svojí maminkou zvyklá. Nebo minimálně z toho, jaký silný vztah spolu měly.
Proto na Vánoce rozhodně nesměla chybět návštěva prababičky Růženky na hřbitově.
Vánoční tradice v mém dětství
Kdo už mě zná nějakou chvíli, tak ví, že jsme žily 3 ženy, 3 generace žen pod jednou střechou. To byl mimo jiné taky důvod, proč jsem začala hledat své předky. Tak malá rodina! Nicméně i od toho se odvíjely naše zvyky během Vánoc.
Pro mě jako dítě milující čokoládu byl adventní kalendář skvělý! Odpočítávala jsem dny a ještě se mlsně olizovala.
Nechyběl u nás ani adventní věnec, na kterém mamka každou neděli před Štědrým dnem zapalovala jednu svíci. Častokrát jsme nějaké chvojí někde splašily a vyráběly věnec doma.
Vím, že se o Vánocích rozkrajuje jablíčko v půlce tak, aby byla vidět hvězdička. A když je hvězdička vidět, tak člověk bude zdravý.
Dále se i u nás tradovalo zavěsit doma jmelí. Byť jsme byly doma samé ženy. Ale byl to zvyk. Celkově u jmelí jde o to, že kdo pod ním projde, a nebo bude pod ním dvojice opačného pohlaví stát, měli by si dát políbení. Jmelí má symbolizovat lásku. Tady si ale troufám říct, že symbolizuje spíš nepořádek. Po pravdě ho nemám ráda, neb z něj “vše” po čase padá a je to spíš ke vzteku.
Nicméně jsem tuhle byla s dětmi v květinářství a tam mě zaujalo jmelí nabarvené na fialovo. Něco jiného, originálního a navíc to vypadalo fakt pěkně. A to je už u mě a jmelí, co říct!
No a už nějakou dobu před Vánoci u nás stál vánoční stromeček. Zdobila jsem vždycky s mamkou. Často jsme měly umělý, neboť z něj bylo méně nepořádku a jednoduše byl na pár kroků ve sklepě.
24.12. Štědrý den
Dělat jablkový štrůdl na Vánoce bylo vždycky doménou mé babičky. A to prakticky i v jejím poměrně vysokém věku, možná i k 90 letům. Cukroví jsme už mívaly dávno napečené.
Když jsem byla malá, tak k obědu na Štědrý den byla bílá vinná klobása a brambor. Přeci se do večera nesmí jíst žádné maso, aby člověk viděl zlaté prasátko! Asi v mých nácti jsme začaly dělat Kubu, kroupy, majoránka a houby. A česnek. A byla to mňamka, i když houby jen ráda sbírám, ale nejím.
Po obědě jsme chodívaly nejdřív do kostela na Náměstí Republiky k Judovi a pak jsme jely na hřbitov za prababičkou Ludmilou Růženkou, pradědou Emilem a prababičky bráchou Františkem. Když jsem byla větší změnily jsme kostel na Strossmayerově náměstí a v dospělosti jsme už pak jezdívaly jen na hřbitov.
A večer jsme vždy prostíraly pro 4 osoby. Co kdyby přišel někdo, kdo by se též potřeboval najíst. A tak to i v minulosti bylo. Prostíralo se pro jednoho navíc, pro pocestné.
U stromečku jsme zpívaly, ať už to znělo jakkoliv, vánoční písničky nesměly chybět. A taky nesměla chybět kytička pro babičku a i mamku.
A prakticky určitě od roku 2015 s námi Vánoce tráví i můj tehdejší kluk, teď současný muž. Už jsme spolu bydleli na koleji a jeho mamka to brala, aspoň mi to tak přišlo, že je to samozřejmost, že budeme spolu s mojí mamkou. Obzvláště v době, kdy už jsme za babičkou chodili na hřbitov.
25.12. na Boží hod
Jednoduše další vývařovna. K obědu vypečená husa s knedlíkem a zelím.
26.12. Štěpán
Tento den jsem doma milovala! Mamka nic nedělala! Jen jeden den v roce jsem u mamky cítila, že nic nemusí, nic nedělá a užívá si den. Byl to právě Štěpán. Navařeno z předešlých dvou dnů bylo. Šly jsme na procházku. Dívaly se na pohádky. Doma jsme byly jen tři ženy.

Současné vánoční tradice s dětmi
Každý si předvánoční a vánoční čas může zkrášlit jakkoliv je mu to příjemné. My jsme doma v počtu čtyři a z toho dva školkoví, takže se často kolem Vánoc potýkáme s různými rýmičkami a kašlíčky. To už je z toho skoro tradice.
Když ale náhodou jsme zdraví, tak si jako takovou tradici a nasátí vánoční atmosféry, vyrazíme do centra Prahy. A to ani jeden z nás dvou dospělých Prahu – lépe řečeno centrum, tedy, co je za Andělem dál na východ, nemusíme… Jednoduše naše krásné místo, kde to máme 2 minuty do lesa.
Nicméně jednou v roce to centrum můžeme přežít a vyrazit všichni čtyři společně. Na Náměstí Republiky si dáme trdelník s čokoládou a užíváme si přítomný okamžik.
Jakmile se nám narodily děti, tak už máme doma živý stromeček. Nicméně ho z taktických důvodů stavíme poslední adventní neděli před Vánoci. A už dva roky je u nás taková tradice, že zdobí stromeček výhradně děti. A to už jsme na něm měli i dcerky šaty, nebo plyšáky! A nebo jsou schopní stromeček každý den odzdobit a zase nazdobit. Už se tomu oba dva jen usmíváme a užíváme si jejich rozzářená očka a úsměvy od ucha k uchu.
Před Štědrým dnem
Moc ráda bych si přála zachovat vánoční návštěvu na hřibitově za prababičkou Růženkou, pradědou Emilem, babičkou Zdeničkou a prababičky bráchou Františkem. Jenže ne vždy nám to ze zdravotních důvodů vyjde. Nicméně aspoň zavzpomínat a mít třeba někde vystavené fotky babičky a prababičky se mi poštěstí.
24.12. Štědrý den v současnosti s dětmi
S malými dětmi člověk celkově musí Štědrý den časově uzpůsobit jejich spacím návykům, a tak prakticky už několik let máme vydatnou snídani a pak hurá možná na krátkou procházku a pak jdeme obalovat kuřecí řízky a dodělávat bramborový salát. Ten je lepší, jak po chuťové stránce, tak i z časového hlediska, udělat aspoň den předem. A to už mi děti s obalováním oba dva aktivně pomáhají, takže nám to jde poměrně rychle od ruky.
A prakticky máme spíš obědo-večeři někdy kolem 15. hodiny. Děti se jdou z taktických důvodů oblékat až po jídle. Aby byly čistí ke stromečku, a aby Ježíšek stihl nachystat dárky pod stromeček.
Zacinká zvoneček a jdeme k rozsvícenému stromečku, kde zpíváme koledu a zapálíme si prskavky.
A pak hurá na rozbalování dárků!
25.12. Boží hod
Na Boží hod plánujeme být jen my čtyři a nic nedělat. Jít na procházku, podívat se na vánoční pohádky a jen tak být a užívat si chvíle klidu.
26.12. Štěpán
Ty nám “skončí” hned druhý den, neboť pojedeme nejdřív k mojí mamce na dva dny a pak navštívíme mužovu babičku a pak pofrčíme na několik dnů k rodičům mého muže. No a aby toho letos nebylo málo, tak jsme domluvení na Silvestra u mé nejlepší kamarádky. A domů se budeme vracet až přímo na Nový rok.
Zamyšlení nad předky v mezisvátečním období
Právě mezi svátky mnoho rodin se vzájemně navštěvuje a jsou spolu. Je to právě tento čas, kdy se můžete svých nejbližších a příbuzných zeptat na své předky a dozvědět se aspoň trochu více. Je to čas, kdy je večer stále brzy tma. Je to čas, kdy se nejlépe začíná zajímat o rodinnou historii a tvořit rodokmen.
Pozvání do
minikurzu zdarma 3 kroky,
jak najít své předky
Proto vás zvu do minikurzu zdarma 3 KROKY, jak najít své předky a odhalit tajemství svého rodu. Mezi svátky můžete dát prvotní informace a dokumenty společně v rodině dohromady
a v pondělí 6. ledna 2025 se můžeme společně vydat na cestu za vašimi předky. A nebojte, to i přes to, i když se nikoho zeptat nemůžete. I s takovou situací si umím poradit.
Takže, co se v minikurzu dozvíte? Dozvíte se, s jakým dokumentem můžete hned začít.
Podíváme se na jeden velmi užitečný zdroj, který rozhodně musíte při hledání předků využít.
Představím Vám obrovskou vychytávku, která šetří čas a trápení.
Zjistíte, jak se vyhnout začátečnickým chybám.
Mějte jasno už za 4 dny!
Přihlaste se zdarma. Minikurz je jednoduchý, efektivní a připravený na míru pro začátečníky.
Vánoční dárek na poslední chvíli?
Pojďte obdarovat pod stromeček své blízké dárkovým poukazem na vytvoření rodokmenu. Obdarovaný si může přímo vybrat, jestli bude chtít rod o 4 generacích, a nebo vývod z předků
3 generací (všechny předky).
Kdy jindy začít myslet na své předky, než právě o Vánocích. Rozjasněte úsměv svým nejbližším ještě letos a příští rok si užívejte informací a příběhů předků, které pro obdarované zjistím. Třeba jsou to i vaši předci.