Přeskočit na obsah

Archiv online – co je nového?

Co si představit pod pojmem archiv online? Máme jen jeden a můžeme tam lehce vyhledávat podle příjmení, a nebo naopak to stojí za trochu toho průzkumu a napínavé detektivky? Pojďme se společně podívat, jak to s těmi archivy online vůbec je, co se v nich nedávno událo a co vás, troufám si tvrdit, v následujícím roce až dvou letech v nich může čekat.

Živé vysílání, či článek?

Archiv online – co je nového?

Archiv online

Ideální stav by byl, kdybyste měli možnost se velmi rychle zorientovat jen v jednom archivu online a navíc tam mít rovnou možnost hledat své předky podle příjmení. Jenže. Tak jednoduché to zase nebude. Přeci nežijeme v ideálním světě, že? Ale cesty se vždycky najdou.

U toho předka, u kterého to půjde, můžete ho najít i online podle příjmení. O tom se můžete začíst v jednom z minulých článků právě s tématem hledání předků podle příjmení. Ale co další a třeba i dál do minulosti. Vezmeme to od začátku a pěkně z nadhledu.

Máme hned 8 oblastních archivů – Prahu považuji též za samostatný oblastní archiv. Dále pak máme ale i archivy okresní. Dále informace o svých předcích se dozvíte i klidně v Národním archivu, v Archivu bezpečnostních složek, nebo třeba i ve vojenských archivech.

A které tedy archivy jsou ty, ve kterých své předky můžete vyhledávat online? Když začnete hledat, tak rozhodně sáhnete do ebadatelen právě státních oblastních archivů. Ale rozhodně vám doporučuji si v průběhu své badatelské cesty naplánovat výlet i přímo do badatelen v samotných archivech. A to můžete navštívit i ty okresní a získat ještě větší množství historických pramenů, které jsou jen za dveřmi jednotlivých archivů a online z určitého důvodu nejsou a možná ani nikdy nebudou.

Ale pojďme se teď zaměřit na těch našich hlavních 8 oblastních archivů, do kterých můžete i fyzicky, ale z pohodlí svého domova to pro mnohé z vás může mít ještě větší kouzlo. Minimálně kouzlo času.

ARON – spojení SOA HK a MZA

Samotný výraz archiv online je prakticky webová aplikace Státního oblastního archivu v Hradci Králové, který tento způsob digitalizace spustil a testoval v průběhu roku 2023. ARchiv Online, jednoduše zkráceně ARON. No jo, ale když zaslechnete mezi badateli i termín Zámrsk, tak pořád jste u ARONu a Státního oblastního archivu v Hradci Králové, zkráceně SOA v HK. A proč tolik termínů? Ono totiž původně archiv sídlil právě v Zámrsku.

A po pravdě? Prakticky tu mám své předky z této oblasti a poměrně hodně tu se svými zákaznicemi jejich předky hledám. Ale často šílím z rychlosti načítání dané aplikace. Tedy, pokud do tohoto archivu online zavítáte, tak se obrňte trpělivostí. Ale na druhou stranu se mi neskutečně líbí, že tu dali tlačítko „Citace“ a hned během pár kliknutí mám uloženou signaturu přímo na matriční záznam v Databázi předků.

A během roku 2024 se najednou i Moravský zemský archiv v Brně připojil k ARONu. Děsila jsem se, aby své již digitalizované matriky nepřeváděli na ARON jako takový. Protože způsob digitalizace matrik v MZA v Brně považuji za jeden z badatelsky nejlepších. A doufám, že to opravdu tak nechají. A hold jen budou přidávat do ARON MZA nově zdigitalizované pozemkové knihy a pozemkové katastry. Co ale kvituji je, že na jedné stránce najednou máte přehled o tom, kam se dál můžete podívat, v jakých dalších historických pramenech v rámci oblasti jižní Moravy hledat.

Vademecum & Digitální badatelna – spojení NA, SOA Litoměřice a ZA Opava

NA je Národní archiv, který jede přes aplikaci Vademecum, ale taky se už teď nově můžete setkat i s termínem Digitální badatelna. Prostředí právě digitální badatelny je totožné s prostředím právě Digitálních badatelen ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích a v Zemském archivu v Opavě. Všechny tři archivy spojily na konci října 2024 spolu síly a zveřejnily Digitální badatelny pod technickou správou firmy Bach systems s.r.o.

Vždy, když k něčemu podobnému dojde, tak je skvělé, když aspoň chvíli nechají běžet souběžně
i staré ebadatelny. Jako uživatelé se máte šanci aspoň chvilku zorientovat v novém prostředí a naučit se v něm vyhledávat. A samozřejmě i samotné archivy potřebují vychytat mouchy nového systému. I když musím říct, že se snaží na první pohled zachovávat původní způsob vyhledávání historických pramenů. A já ještě pevně doufám, že zrovna v tomto případě bude možné víc a víc vyhledávat i podle příjmení vašich předků.

archiv online
Archiv online – krásně z pohodlí svého domova a se členy své rodiny můžete hledat své předky.

Archivy sólisté?

SOA v Třeboni – převážně pro oblast Jihočeského kraje

SOA v Třeboni byl jedním z prvních archivů, které se dal na dráhu digitalizace historických pramenů a prakticky je co do množství a různorodosti pramenů na tom s největší pravděpodobností nejlépe. Jeho způsob digitalizace ale žádný další archiv vůbec nezduplikoval. Bohužel v minulosti každý archiv měl totiž jiné zdroje, ať už lidské, nebo finanční, jiné vedení a potenciálně i jiné zaměření.

SOA v Plzni – oblast Karlovarského a Plzeňského kraje

Tento archiv je moje srdcovka, protože jsem v něm jako v prvním archivu hledala své předky. To bylo ještě na výšce, někdy v roce 2009 a to jsem si to ještě tenkrát musela štrádovat pěkně fyzicky do budovy, protože v té době matriky pro Horažďovice zdaleka nebyly online.

A taky má odlišný způsob digitalizace. Prakticky Porta fontium je německo – český projekt a víc se mu věnuji v samostatném článku.

SOA v Praze – oblast Středočeského kraje

I tady mám své předky v matričních knihách „schované“. Pro můj rodný rod VACEK je už digitalizované dokonce i sčítání lidu z oblasti Slánska. Pak se budete radovat ještě ti z vás, kteří máte své předky na Rakovnicku a Mělnicku. Ostatní si na digitalizaci sčítání lidu budou muset ještě počkat. Nicméně už jsem se v tomto archivu online setkala, tuším, s digi oddavkami z roku 1946! A to se přeci počítá, že?

Archiv hlavního města Prahy

Tak a posledním archivem, který vám chci představit je archiv pro samotnou Prahu. A ten je hodně specifický. Má velmi hodně specifické vyhledávání a vy musíte moc dobře vědět, přesnou čtvrt, nejlépe skoro i kostel, ve kterém vaši předci byli pokřtěni, oddáni, či „pohřbeni“. Ale paradoxně i u něj se dají leckteré historické prameny hledat podle příjmení. A samu mě překvapilo, že se mi podařilo najít online fotku místa, Přírodního divadla v Šárce, kde moje babička s maminkou a bráchou jeden čas bydleli. Ale o tom jsem se rozepsala zase pro změnu v článku věnovanému přímo Archivu hl. města Prahy.

Historické poklady v archivu online

Když to vezmeme hodně z nadhledu, tak primárně každý badatel jde do archivu online a sáhne většinou jako první po matričních knihách. Ale ty zdaleka nejsou jediným zdrojem informací o vašich předcích. Jakmile se víc ponoříte do tématu hledání předků, tak zjistíte, že velké množství dat a informací a prakticky i příběhů se dá zjistit ze sčítání lidu, nebo z pozemkových knih.

Ale vy můžete čerpat informace a to dokonce i online třeba z různých kartoték a evidencí obyvatel, z třídních výkazů, soupisů poddaných. Můžete ale najít i zajímavé mapy, urbáře, oddavkové smlouvy, kroniky a nebo se kochat dobovými fotografiemi. A teď si představte, kdybyste dokonce nalezli online nějaké, na kterých je třeba dům vašich předků, a nebo přímo vaši předci!

Rokem 2024 skončila 75 letá lhůta pro oddání

Cože? Jaká 75 letá lhůta pro oddání? Ano, s trochou nadsázky zkomoleně řečeno. Jednoduše
v rámci genealogie máme ochranné lhůty, kdy není možné nahlížet do matričních knih, pokud nejste přímý potomek. V tomto případě se jedná o matriční knihy oddání. A právě rokem 2024 skončila 75 letá ochranná lhůta pro oddání, a tak bychom už teď všichni bez ohledu na příbuznost měli mít šanci získat záznamy oddání. Ale co je hlavní, tyto matriční knihy buď už doputovaly do archivů, a nebo brzy doputují a budou připraveny k digitalizaci a v některých archivech online už se dokonce stalo, že jsou online, či ve velmi krátké době se můžete těšit i z informací z oddání i ze 40. let 20. století třeba vašich rodičů, či prarodičů.

A taky mnoho matričních knih se i právě vedlo do roku 1949, tedy, badatelé, začínají vaše badatelské žně a je bezvadné být připraven. Tedy doporučuji stále váš konkrétní archiv online sledovat. Digitalizace jde neustále dopředu.

Mé doporučení, jak na archiv online

Samozřejmě by bylo nejideálnější, kdybyste se hned mohli pustit do hledání již zdigitalizovaných matrik. Ale osobně doporučuji jít nejdřív po cestách sčítání lidu. Do archivů online se dostanete tak jako tak, ale díky sčítání získáte o mnoho více informací navíc na jednom místě. A nakonec pro vás bude i samotné vyhledávání v matrikách online zas o chlup jednodušší. Proč? O tom si víc přečtěte v dalším článku věnovaném přímo sčítání lidu.

2 komentáře na “Archiv online – co je nového?”

  1. Jaroslava Beránková

    Dobrý den, koukám na záznam a reaguji. Aron včera krásně pracoval .Objevila jsem nové objevy na My heritage, které byly vybrány počítačem . Zase se ale musí porovnat a zkontrolovat. Milé překvapení. Akorát s jednim předkem si vůbec nevím rád.

  2. Krásný den, Jarko,
    u ARONu už jsem přistoupila k tomu, že si znovu stahuji soubor do pc.

    Jinak to je bezvadné, když máte další objevy. A když Vám ten jeden předek nedá spát, tak napište příspěvek do naší FB skupiny Rodokmeny s vášní, kdy a kde jsou o něm zmínky a nejlépe i s odkazy, ať od nás můžete odpovědět, prakticky přesnější nasměrování získat. 😉 https://www.facebook.com/groups/rodokmenysvasni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *