Archiv hlavního města Prahy nás čeká tentokrát. Povídali jsme si, jaká jsou specifika daného archivu a na co se můžete v tomto archivu těšit, nebo jaké s ním máte zkušenosti.
Živé vysílání, či článek?
Obsah
Archiv hlavního města Prahy
Jaké historické prameny skrývá online Archiv hlavního města Prahy?
Matriční knihy online
Hledání přímo v Praze má svá velká specifika. Potřebujete vědět, v jaké části Prahy máte hledat, k jakému kostelu a v konkrétním období vaši předci spadají. A pak tu máte “naše oblíbené pdf”. Ano, i tady jsou pdf, která vás ale navedou přímo do konkrétních matričních knih.
Za mě osobně se mi tento způsob líbí. Na začátku je pro vás stěžejní znát příslušnou část Prahy. A pak když už hledáte přímo v matričních knihách a chcete si do své Databáze předků zadat url adresu daného záznamu, tak rozhodně kopírujte tu adresu, která se skrývá pod názvem “Přímý odkaz na sken”.
Jinak byste příště mohli hledat znovu. Bohužel tady je to hledání v určité aplikaci a jakmile ji zavřete a tento “Přímý odkaz na sken” si neuložíte, tak můžete hledat zase znovu.
Jo a ještě poznámka k mobilnímu hledání. Jsem zvyklá hledat předky i na mobilu a jde mi to, ale v případě Archivu hl. města Prahy ne. Štve mě, že se mi to pěkně nezobrazuje tak jako na mobilu v jiných archivech. Rozhodně doporučuji hledat předky z území Prahy na počítači.
Soupis pražského obyvatelstva 1830-1910 (1920)
Který můžete hledat dokonce podle příjmení, což se v genealogické branži rozhodně hodí. Ze zvědavosti jsem zadala příjmení předka mé zákaznice. A ono opravdu je zde hned dvakrát uvedený. V druhém záznamu dokonce se svojí rodinou, takže opět na 1 místě, v 1 historickém záznamu se dozvíte tolik informací o předcích a zároveň o jejich sourozencích, až vám jde z toho hlava kolem a chce se vám samou radostí tancovat!

Školní kroniky a obecní kroniky
Tyto typy historických zdrojů tu sice najdete po skromnu, ale třeba zrovna vám se poštěstí a zrovna zde najdete kroniku obce vašich předků nebo školní kroniku vašeho prapradědy.
Matriky domovských příslušníků
Připodobnila bych matriky domovských příslušníků jako k velmi jednoduchému seznamu, „sčítání“ osob dané rodiny v dané části města.
Na své si možná přijdou ti, jejichž předci byli z městských částí Libeň, Nusle, Vysočany, Hrdlořezy, Karlín, Smíchov, Bubeneč, Dejvice, Břevnov, Veleslavín a dalších městských částí. Setkáte se též s různými časovými úseky sahající až ke konci 18. století, průběhu 19. století a lecckde i s přesahem do období 20. století! No, co říkáte? Skvělé najít svého předka někde takto uvedeného, že? A hned na jednom místě mít partnera a jejich dítka a to třeba dokonce i s daty narození! Další skvělý zdroj informací, který vás ve vašem bádání opět může nasměrovat dál do minulosti, k dalším sourozencům vašich předků a možná dokonce i jejich současným potomkům.
A co pražské sčítání lidu 1869-1921
Miluju sčítání lidu a všem ho doporučuji ve svém bádání rozhodně využít, leč to pražské je ve špatném fyzickém stavu. Můžete si „jen“ zažádat o placenou rešerši. A nebo využít další zdroje jako třeba pražské pobytové přihlášky. Ty však v digitální podobě najdete v Národním archivu, o kterém byla řeč minule.
Sbírka fotografií
Tak v tomhle případě jsem si tak trochu začala nejdříve hrát s Vokovicemi. Bohužel mi vokovickou školu, kam mamka chodila do školy, systém vůbec nenašel. A tak mě napadlo, co zadat spíš „Šárecké divadlo“. Tak nic… Možná trochu zklamání, ale nevzdávám se a zadávám obměnu: „divadlo v Šárce“. A hned úlovek! Fotografie kolem roku 1925 přímo na dané přírodní divadlo
v Divoké Šárce!
A proč jsem ho vůbec hledala? Babička tam přímo později se svojí maminkou a možná i strejdou, bráchou maminky, bydlela. A chodila každé ráno do vokovické školy. Ale původně byla z Nebušic, což je prakticky přes kopec. A abyste byli v obraze. Ano, její maminka byla Ludmila Růžena ŽAHOUROVÁ z Horažďovic, se kterou jsem své badatelské pátrání kolem roku 2009 začínala.
Ale zpět k fotografii. Dokonce jsou na ní i lidé! A teď to tam vypadá úplně, ale úplně jinak. Zub času 100 let je neúprosný! Stromy vyšší a žádná velká budova tam už dávno nestojí. I domek, ve kterém babička měla údajně bydlet je už dávno pobořený. Ale já jsem nadšená! Mám další zdroj do mé budoucí rodinné kroniky!
A bezvadné je, že i vy se můžete sem podívat. Každé září Městská část Praha 6 zde pořádá divadlo. Možná nejčastěji se tu hraje Rusalka. A rozhodně je to ze zastávky Nádraží Veleslavín, nebo ze zastávky Divoká Šárka moc pěkná procházka.
Zdravím, moc mě zaujal odkaz na pražské pobytové přihlášky, ale zatim nevím jak se k nim dostat 😪zkoušela jsem sčítaní lidu, projela jsem např.Žižkov tam a zpět, mám přesnou adresu z matrik narození a přesto jsem nenašla konkrétní osoby.Není pry digi…V Praze v archivu se špatně orientuji.
Např.mam rodný list tety
Římskokatolické fary Praha 8 SMÍCHOV dle razítka, nar.Chodov 365 tehdy okres Říčany – dohledala jsem že se jednalo o kostel sv.Anežky, ale ani tel.dotazem jsem nedohledala- odpověď…opravdu divné Smíchov tu nemame ???
Ale nic to se podá..teď mne nejvíce zajímají pobytove listky. Mějte se moc hezky , zdraví Jitka
Krásný den, Jitko,
pražské pobytové přihlášky jsou digitalizované v Národním archivu. 😉 O dalších pramenech si můžete přečíst přímo v článku NA věnovanému: https://rodokmenysvasni.cz/narodni-archiv/
Sčítání lidu pro Prahu není v digitalizované podobě. Tam si pomozte Soupisem pražského obyvatelstva.
A tetu bych hledala spíš pod Okrajovými částmi Prahy, přímo ten Chodov, či Říčany a nebo možná dokonce i SOA v Praze. A taky ještě záleží, o jakém roku narození tety se vůbec bavíme. Může být její matriční kniha ještě na úřadě. Spíš je to velká pravděpodobnost. Pochybuju, že se narodila před rokem 1924. I když…